Home Stavební magazín Jak zajistit, aby bylo v podkroví příjemně v zimě i v létě

Jak zajistit, aby bylo v podkroví příjemně v zimě i v létě

0
New residential construction home framing home against a blue sky

Při podkrovním bydlení se naskýtá otázka jak se nám pod střechou bude žít během zimy a jak v létě. Následující řešení jsou odpovědí na oba problémy.

Jaká bude teplota pod střechou, závisí na 5 faktorech

Skladba střešního pláště
Větrání střešního pláště
Hmotnost střechy as tím i akumulační schopnosti střechy
Orientace, počet a velikost oken
Vnější stínění oken
Pozor! Nutnou podmínkou však je správné provedení všech detailů.

1 Střechu pořádně a důsledně zateplete

Už jsme o tom mluvili – zateplení je alfou a omegou správného podkrovního prostoru. Správně zvolená a precizně zhotovená tepelná izolace totiž chrání podkroví nejen před úniky tepla v zimě, ale také před přehříváním během léta.

2 Větrání střešního pláště

Samozřejmě, že neodmyslitelnou součástí konstrukce podstřeší je systém hydroizolací, které mají za cíl uchránit tepelnou izolaci a keř před proniknutím vlhkosti, popřípadě vlhkost z izolace a konstrukce dostat. No vězte, že pokud se dnes bavíme o vlhkosti, není řešením dokonale zabránit vlhkosti dostat se do střešní konstrukce (protože to není v praxi možné), ale je nutno ji ze střechy bezpečně odvést, tedy odvětrat. Správně vyhotovená provětrávaná mezera spolu s kvalitní tepelnou izolací totiž neumožňuje přestup vyšších teplot dále do konstrukce a následně do podkrovních prostor.

V kombinaci s vhodnou tepelnou izolací je větrání střešního pláště mocným nástrojem v boji s vysokými teplotami podkrovních prostor.

Jak k odvětrání?

back view of an embraced couple standing at their renovating apartment. Copy space.

Odborníci vědí, že k tomu, abychom mohli s jistotou tvrdit, že střecha bude dostatečně odvětrána, je stanoven minimální poměr větrací plochy k ploše přilehlé střešní roviny. Znamená to, že mezi doplňkovou (pojistnou) hydroizolační vrstvou a střešní krytinou musíme vytvořit dostatečnou odvětranou vzduchovou mezeru s přístupem zespodu a odvodem svrchu. Ale samotná mezera nestačí. Do druhé řady nad okapem je nutno vložit přesně stanovený počet speciálních, takzvaných větracích tašek, které odvedou vlhkost ven. U hřebenu je navíc třeba použít větrací pás a větrací tašky nebo moderní systém takzvaného liniového odvětrání střechy, díky kterému odvedeme podstatně větší množství vlhkosti než standardními větracími taškami.

NO COMMENTS

Exit mobile version