Prodej, nebo pronájem: Co je lepší?

spot_img

Máte byt nebo dům, který nevyužíváte, a přemýšlíte, jestli ho prodat, nebo pronajmout? Ani s jednou variantou nešlápnete vedle. Jen je třeba se rozhodnout, jestli chcete okamžitý, nebo pravidelný přivýdělek. Podle čeho se rozhodnout?

Prodej nemovitosti: V čem je lepší?

Pokud se rozhodnete byt nebo dům prodat, obdržíte jednorázově velkou sumu peněz, kterou můžete investovat do další nemovitosti. S prodejem také můžete ihned začít, a pak už jen záleží, za jak dlouho se prodá. Ve velkých městech se například po bytech jen zapráší. Rodinné domy mohou být na prodej třeba i půl roku nebo déle.

Zajímají vás náklady? Nemusí být vysoké. Nemusíte totiž investovat do rekonstrukce nemovitosti –⁠ budoucí majitelé si tak či tak nemovitost upraví podle sebe. Náklady, se kterými musíte počítat, jsou inzerce, právní služby, advokátní úschova a provize realitní kanceláři, pokud s ní spolupracujete. Některé realitní kanceláře ale nechávají zaplatit provizi kupujícího. Pokud byste chtěli zvýšit cenu prodávané nemovitosti, můžete využít home staging, který pro vás zařídí realitní kancelář.

Zisk z prodeje nemovitosti

Ceny nemovitostí jsou vysoké, protože po nich roste poptávka. Jaká je tedy tržní cena? To si můžete dohledat v cenových mapách nebo se podívat na realitní servery a tam zjistit ceny nemovitostí ve vaší lokalitě. Požádat můžete i o odhad ceny nemovitosti u realitní kanceláře.

Pronájem nemovitosti

Pokud chcete byt pronajímat, bude vám vynášet každý měsíc. Budete mít dlouhodobý příjem, který vám v ideálním případě nikdo neohrozí. Oproti prodeji je u pronájmu rozdíl ten, že do něj musíte investovat. Čím novější a upravenější místnosti, tím vyšší nájemné.

Jaké další náklady s pronájmem bytu souvisí? Například čas a peníze, které investujete do hledání nových nájemníků. Ať už je to pořízení fotek nemovitosti, podávání inzerátu, právní servis nebo daň z pronájmu. Peníze a nervy vás navíc může stát, pokud pronajmete byt neplatiči nebo někomu, kdo vám vybavení bytu zničí. Najít ideálního nájemce je důležité a může vám s tím pomoct realitní kancelář, která účtuje provizi z pronájmu nájemci.

Zisk z pronájmu nemovitosti

Stejně jako u ceny nemovitostí, i u nájmů prozkoumejte trh. Na výši nájemného má vliv například i lokalita, počet pokojů nebo vybavení. Aby byla pronajímaná nemovitost pro vás výhodná, měl by být váš roční výnos alespoň 5 % z celkové hodnoty bytu.

Prodat, nebo pronajmout?

Zatímco prodej je jednorázová akce, pronájem je dlouhodobá záležitost, která vám bude pravidelně vynášet. Také se ale může stát, že byt zůstane nepronajatý i několik měsíců. Pronájem vás bude stát čas i peníze kvůli hledání nájemníků, ale i kvůli nutným opravám. S některými činnostmi vám ale může pomoct realitní kancelář. V případě prodeje či pronájmu nemovitosti prostřednictvím naší realitní kanceláře je provize placena kupujícím nebo nájemcem.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora