Citrusové stromky se těší pěstitelské oblibě i v našich končinách. Najdeme je už snad v každé domácnosti, ať už jako okrasné dřeviny nebo kvůli snaze vypěstovat z nich jedlé plody. Co je třeba dodržovat, chcete-li se na citroníku dočkat právě plodů, napoví zahradní architektka Denisa.
Jelikož jsem pekařka a často používám citrónovou kůru do zákusků, rozhodla jsem se vypěstovat si vlastní citróny, které nejsou chemicky ošetřovány. Pořídila jsem si rostlinku a chci vás poprosit o radu, jak o ni správně pečovat, abych si úspěšně vypěstovala vlastní plody. Petra, Púchov
Odpověděla: Ing. Denisa Bajzíková – zahradní architektka
Díky velmi jednoduché dostupnosti se citrusy pomalu dostávají téměř do každé domácnosti. I když z nich asi nikdy v našich podmínkách nevytvoříte citrusové sady, těch vlastních pár plodů si můžete poměrně snadno vypěstovat i doma.
Abyste si vypěstovali několik vlastních plodů, je třeba rostlině vytvořit podmínky podobné, jaké má v zemi svého původu. Jedná se o stálezelené keře až křovité stromy, které kvetou během zimního a časného jarního období.
V této době jsou však rostlinky zazimovány v interiéru při teplotě 10 °C. Proto první podmínkou k tomu, abyste se dočkali plodů, je zastoupit roli opylovače. Postačí vám k tomu jemný štětec s přírodním vlasem, kterým poctivě pomícháte vnitřek každé jedné květiny, aby došlo k opylení.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Zemolez patří mezi nejméně náročné ovocné druhy. Ale nezapomeňte mu sehnat „partnera“, chcete-li bohatou úrodu Zemolez patří mezi nejméně náročné ovocné druhy. No nezapomeňte mu sehnat „partnera“, chcete-li bohatou úrodu
Rebarbora: Ovoce chudých je ve skutečnosti zeleninaRebarbora: Ovoce chudých je ve skutečnosti zelenina
Citrusy patří k rostlinám náročným na světlo, proto je ideální dopřát jim během letních dnů co nejvíce sluneční lázně. Jelikož jsou to rostliny pěstovány v nádobách, jsou náročnější i na zálivku – během horkých dnů nikdy nenechte kořeny úplně proschnout.