Pavol Capik je produktový designér, v jehož tvorbě se prolínají design, řemeslo a nové technologie. Absolvoval doktorandské studium designu v ateliéru Inovace Katedry designu na Technické univerzitě v Košicích, kde momentálně působí jako odborný asistent.
Kromě precizního řemeslného zpracování se ve své designérské tvorbě snaží o logičnost, eleganci a tichou krásu výsledného objektu.
Jak jste se dostali k designu a proč právě produktový design?
S pojmem design jsem se poprvé setkal na základní umělecké škole, kterou jsem navštěvoval v Bardějově pod vedením akademického sochaře Vladimíra Nahálka. Bylo to skvělých dvanáct let. Kromě různých výtvarných technik mě učil také sebevědomí a vytrvalosti. Právě pan Nahálka mi řekl o designu i vysokých školách na Slovensku, na kterých se dá design studovat. Jelikož mě pořád bavilo vytvářet nové věci a vůbec, pracovat s materiálem, i výběr střední školy byl pro mě jasnou volbou. Vyučil jsem se za uměleckého truhláře a pokračování na Fakultě umění v Košicích bylo už jen přirozeným vyústěním touhy po tvorbě. Později z toho vyplynula i moje specializace, produktový design.
skříňka od Pavla Capika
Skříňka z kolekce Brány X, která je inspirována tradičním typem kovových vrat, použité materiály:
dub, ocelový plech
Je náročné skloubit všechny požadavky na design – aby to bylo krásné, funkční…?
Pokud je design opravdu funkční, znamená to, že je i esteticky přitažlivý, jelikož estetika je také jedna z jeho funkcí. Nazvat designérské dílo nebo návrh krásným znamená vidět v něm ztvárněné určité hodnoty. Myslím si, že naše spektrum vkusu se neustále mění a jsme přitahováni novými styly, které prohlásíme za krásné, protože ztělesňují něco, o čem sníme.