Rekonstrukce bytu v činžovním domě z 50. let 20. století

spot_img

Byt v činžovním domě z 50. let 20. století nikdy neprošel žádnými úpravami. A jak je vidět na původních fotografiích, radikální proměnu si už opravdu zasloužil.

„Byt jsme našli ve velmi špatném stavu. Kuchyně vůbec nevyhovovala modernímu provozu, koupelna trpěla stejným problémem. Střední hala byla docela tmavá, nepřesvětlená a odkázána na umělé osvětlení,“ říká autorka rekonstrukce Ing. arch. Barbora Kopečná z ateliéru KOOA. Všechno se ale zásadním způsobem změnilo. Z bývalé kuchyně vznikla pracovna, a tam, kde bývala koupelna, vznikl praktický kuchyňský kout. Koupelna našla místo na druhé straně haly. Barevně je celý byt zrealizován v kombinaci dubových dýh, světle šedých stěn, bílých dveří. Doplňky jsou černé a dřevěné. Typické je využití starých keramických dlaždic na podlaze i stěnách.

Světlo se dostalo do temného středu bytu

„Střední halu jsme propojili s obývacím pokojem,“ pokračuje Ing. arch. Kopečná, „tím se do ní nejen dostalo světlo, ale získala i nové využití: stala se z ní jídelna s kuchyňským koutem. Staré dvoukřídlé dveře z matného skla jsme odstranili, dveřní otvor se začistil a vybavil širokým obložením. Střední prostor bez oken se prosvětlil především tímto propojením, dále použitím světlých barev a nakonec nalepením LED pásku po obvodu místnosti.

Rekonstrukce bytu

Propojení obývacího pokoje a jídelny je zdůrazněno jednotnou podlahou, parketami přecházejícími z jedné místnosti do druhé. Z nejtmavšího koutu původní vnitřní haly vznikly ještě dvě minimístnosti: komora a sklad; vchází se do nich z jídelny.

Kuchyně na místě staré koupelny

Square composition showing modern hipster interior with dark gray wall. This is a copy space template for designers and artists. Brown sofa with pillows, wooden armchair with table, large green plant in a vase, modern pendant above.

Kuchyňský kout s pracovní plochou ve tvaru L se podařilo umístit na místo bývalé koupelny, v návaznosti na jídelnu. Kuchyňský nábytek vyrobený na míru byl navržen v kombinaci dubu a černého lamina. Na podlahu kuchyňského koutu se uložila dekorativní dlažba, stejná pokrývá stěnu za kuchyňskou linkou.

Rekonstrukce bytu

Dva typy dveří

Všechny původní dveře se nahradily novými: hlavní prostory dostaly zasklené dveře dřevěné, které na míru vyrobil truhlář. Tyto nové dveře vedoucí z ložnice do obývacího pokoje a z ní dále do pracovny jsou propojeny podlahovými a nástěnnými lištami. V jídelně je na horní liště po celém obvodu místnosti umístěn LED pásek, který jídelnu dostatečně osvětluje zejména v zimním období. Dvoje ocelové dveře se instalovaly do předsíně vlevo za hlavním vchodem, za jedněmi je místnost s pračkou, za druhými WC.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora