17 tipů jak ušetřit peníze a energii v domácnosti

spot_img

Ceny energií a celosvětový trend snižování spotřeby nás ustavičně nutí zamýšlet se nad možnostmi úspory. Přesto opakovaně ztrácíme drahocennou energii i tam, kde bychom nemuseli. Připravili jsme pro vás 17tipů, jak úspěšně snížit energetickou spotřebu malými triky, izolací, chytrými zařízeními či domácími spotřebiči.

Zrenovujte si dům

1 Vyměňte okna a dveře

Pokud u starších oken pod okenním parapetem nebo kolem dveří cítit jemný průvan, je třeba něco dělat. Definitivní řešení je vyměnit stará okna a dveře za nové. Pokud je tato investice pro vás příliš vysoká, zainvestuje alespoň do přechodných řešení, například izolační pásky a pryžových těsnění, které úniku teplého vzduchu alespoň včas zabrání.

2 Zateplete fasádu

Náš tip: Za jakých podmínek lze žádat o příspěvek na zateplení domu

U nezateplené fasády se venku ztrácí až 40% tepla. Jak a co izolovat, závisí na potřebě, struktuře budovy a rozpočtu. Izolace z minerální vlny nebo plastových desek je poměrně levná. Pro efektivní tepelnou izolaci je rozhodující tepelná vodivost izolačního materiálu. Čím nižší je tepelná vodivost, tím větší je účinek tepelné izolace.

Empty domestic room that is under renovation. The renovations are being while the owner self isolates in lockdown during Covid 19.

3 Opravte tepelné mosty

Tepelné mosty, též nazývané studené mosty, se mohou vyskytovat všude, kde se setkávají komponenty z různých materiálů, například rámy oken a dveří, roletové skříňky, radiátory za skříňkami a stoly nebo na stěnách a stropech, které sousedí s chladnými oblastmi. Pokud jsou tyto problémové oblasti neadekvátně izolovány nebo neizolovány, ztrácí se v nich obrovské množství energie na vytápění.

4 Nezapomeňte na izolaci střechy

Dokonce i nad neizolovanou střechou se ztrácí spousta tepla. To je dobrý důvod myslet na nadcházející renovaci střechy a odpovídající tepelnou izolaci. Vyšší investice se však rychle vrátí.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora