Dobrý den, po křestní mámě jsem nedávno zdědila jednopokojový byt. Jelikož mám na to věk, ráda bych se osamostatnila a začala v něm co nejdříve bydlet. Nemám však peníze na architekta, který by mi poradil co a jak. Pomůžete mi? – Monika D.
V případě jednopokojových bytů je nejčastějším problémem fakt, jak si vystačit s jedním pokojem, jelikož účel zbývající kuchyně, koupelny a vstupní chodby je v bytě jasný. Jedna místnost musí v tomto případě obsáhnout tři zóny, tedy ložnici, obývací pokoj a například pracovní koutek.
Původní stav bytů obyčejně nabízí velký obývací pokoj oddělený od kuchyně příčkou. Logicky tedy většina majitelů změní funkční členění bytu, a to tak, že spojí kuchyni s obývacím pokojem do jednoho prostornějšího prostoru. Pokud tak učiníte, prvním krokem je účelně ji rozdělit. Do nejtmavšího rohu umístěte postel, k oknu postavte jídelní stůl, který může zároveň sloužit jako provizorní pracovní koutek, nůž a sedačkou, případně křeslem pro čtení a relaxaci, rozdělte prostor na jednotlivé zóny.
Opticky odčlenit kuchyni od zbytku místnosti výborně pomůže také barový pult nebo středový ostrůvek. Pokud tak učiníte, i jednopokojový byt bude účelný. Myslete také na to, že v malých prostorách je základem záplava světlých barev. Vynikajícím řešením s maximálním efektem bude také nábytek na míru. Jen tak možnosti prostoru využijete naplno.
Flexibilita je v jednopokojovém bytě také k nezaplacení. Může se totiž stát, že v malém prostoru si čas od času budete potřebovat nábytek popřesouvat podle potřeby. Jděte tedy spíše do lehčích materiálů a nábytku na kolečkách. A pokud nechcete spát na rozkládací pohovce, možným řešením, jak postel v prostoru skrýt, jsou závěsové konstrukce, zelené květinové a dělící stěny, paravány či opět moderní sklobeton a mléčné sklo.