Od roku 2021 platí povinnost stavět podle nových pravidel budovy v energetické třídě A0, tedy budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Tento název může vyvolávat dojem, že od letošního roku budou všude kolem nás jen pasivní budovy, jejichž výstavba bude neúměrně drahá a náročná. Není to docela tak. Co se však mění a co to v praxi znamená?
Co se změnilo od 1. 1. 2021?
Požadavky na obvodové konstrukce zůstaly v platnosti, zpřísňují se požadavky na potřebu energie, tedy energetickou třídu budov. Stavby musí splnit kritéria třídy A0, tedy budovy s téměř nulovou potřebou energie, čehož lze dosáhnout volbou vhodného, ideálně obnovitelného zdroje tepla pro konkrétní typ rodinného domu. Mezi takové patří tepelné čerpadlo, solární sytémy a fotovoltaika.
6 otázek o pasivním domě, které je dobré zodpovědět dříve, než začnete stavět6 otázek o pasivním domě, které je dobré zodpovědět dříve, než začnete stavět
Význam energetických tříd
Energetické třídy jsou léta známé například z elektrospotřebičů. Zavedli je pro snadnější srovnání spotřeby energie. Dnes jsou také budovy zařazovány do energetických tříd, což umožňuje jejich vzájemné porovnání. To neřeší jen náklady na vytápění, ale přehledně ukazuje i náklady na osvětlení, větrání, chlazení, přípravu teplé vody a podobně.
Energetická hospodárnost budov se stanoví výpočtem, který má podle § 3 ods. 3 zákona 300/2012 Sb. zohlednit charakteristiky stavební konstrukce budovy, zejména tepelnětechnické vlastnosti obvodového pláště, střešního pláště a otvorových konstrukcí a tepelné ztráty způsobené stavební konstrukcí a způsobem jejího užívání, ale také vnitřní prostředí včetně projektovaných požadavků na něj.
Co to znamená v praxi?
Na stavební povolení vydané loni stačilo splnit požadavky energetické třídy A1 (ultranízkoenergetické rodinné domy), kde potřeba primární energie nepřekročila
108 kWh/m2 za rok.
Letos už musí dům povinně splňovat energetickou třídu A0 (s téměř nulovou potřebou energie), na kterou je potřebná primární energie do 54 kWh/m2 za rok.